top of page

Náhradní matka – moje cesta k pomoci


Přečtěte si rozhovor s náhradní matkou, která pomohla na naší klinice jednomu páru k miminku.Proč jste se rozhodla stát náhradní matkou?


Sama mám dvě děti a vím, jakou radost mi každý den přináší. Nedovedu si představit, že bych je neměla. Nedovedu si ani představit, co zažívají páry, které trpí neplodností, respektive mají za sebou několik neúspěšných pokusů při její léčbě. Chtěla jsem proto těmto párům pomoci k jejich snu – stát se rodiči.Jak to přijali vaši blízcí? Kdy jste jim to řekla?


Názory jsou samozřejmě různé. Někteří to nechápali a odrazovali mě nebo říkali, že by to nikdy neudělali. Jiní to ale vzali velice dobře, naopak to obdivovali. Partner a ti nejbližší to samozřejmě pochopili a podpořili mě. Vysvětlila jsem to i svým dětem. Starší dcera to pochopila. Řekla jsem jí pravdu. Tedy že pomáhám jiným párům, aby měli také děti. Mladší syn z toho ještě úplně rozum nemá.Máte partnera/ manžela, vlastní děti?


Mám partnera se kterým mám 2 děti.Nebála jste se zdravotních komplikací?


Mé dvě těhotenství proběhly naprosto bez komplikací. Nicméně každé těhotenství může být naprosto jiné. Samozřejmě, že obavy jsou, ale ta touha pomoci je větší. Nehledě na to, že ten fyzický diskomfort je finančně kompenzován.Měla jste předem představu, jaký by měl být pár, kterému budete nosit dítě? Věděla jste, jaký by určitě být neměl?


Je zcela samozřejmé, že si musíme s párem „sednout“. Není to konkrétní představa o tom, jaký by měl pár být. Je to mnoho faktorů, na kterých se vzájemně musíme shodnout. Dovedu si ale představit, že mnohem větší představy mají vždy páry o své náhradní matce než náhradní matka o páru.Sedli jste si při prvním setkání? Potřebovala jste je poznat víc, abyste se rozhodla?


S prvním párem jsme si vzájemně nesedli ihned. S druhým párem jsme si ale vzájemně sedli už na první schůzce. K „oťukání“ jsme ale obě strany potřebovaly více schůzek, které nás utvrdily v tom, že to bude vzájemně fungovat.Chodila jste do práce během těhotenství?


Ano, vzhledem k tomu, že nemám fyzicky náročnou práci a moje těhotenství bylo bez komplikací, pracovala jsem po dobu téměř celého těhotenství.Měnilo těhotenství něco ve vaší vlastní rodině?


Každé těhotenství je zásahem do rodiny respektive do toho standardního zaběhnutého cyklu. Můj partner, ale i děti mi byli velice nápomocni a tolerovali všechny drobné či větší komplikace nebo změny, které to přineslo.Splnilo náhradní mateřství vaše očekávání? Šla byste do toho znovu? Co byste poradila ženám, které uvažují být náhradní matkou? Před čím byste je případně varovala?


Mým hlavním přáním bylo pomoci některému páru ke zdravému dítěti, což se mi podařilo. Tím se moje očekávání naplnila. Teoreticky bych do toho znovu šla, nicméně prakticky si myslím, že je moje mise již naplněna a nyní si budu užívat se svými vlastními dětmi.

Comments


bottom of page