top of page
nm9_edited.jpg
ikona2.png

CHCI SE STÁT
NÁHRADNÍ MATKOU

Ráda byste pomohla někomu blízkému ve vlastní rodině, dobré kamarádce, nebo ostatním párům, kteří ze zdravotních důvodů nemohou donosit vlastní dítě? Zjistěte, jak se stát náhradní matkou.

Chcete se o náhradním mateřství dozvědět více? Vyplňte následující formulář nebo se obraťte na naši koordinátorku.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Děkujeme za odeslání!

petra-korelova.jpg
Petra Korelová

Koordinátorka 

+420 702 196 641

pkorelova@repromeda.cz

Eliska_Benesova_repromeda.jpg
Mgr. Eliška Benešová

Koordinátorka 

+420 720 821 808

ebenesova@repromeda.cz

formular

Jaké podmínky musím jako náhradní maminka splňovat?

Pokud byste ráda pomohla někomu blízkému ve vlastní rodině, dobré kamarádce, nebo ostatním párům, kteří ze zdravotních důvodů nemohou donosit vlastní dítě a splňujete níže uvedené podmínky. Staňte se náhradní matkou.

  • Je vám 18–40 let (v případě blízkého příbuzenství mezi náhradní a biologickou matkou, je možné proces podstoupit až do 49 let).

  • Máte již své vlastní dítě, nebo děti, které jste porodila bez výrazných zdravotních komplikací.

  • Máte za sebou porod/y bez komplikací.

  • Máte platné plné zdravotní pojištění v České republice (pokud nemáte, lze sjednat i v průběhu procesu).

  • Jste svobodná nebo rozvedená, případně máte manžela, který by Vaším rozhodnutím stát se náhradní matkou souhlasil.

  • Jste ve výborném zdravotním stavu.

podmínky
ikona.png
proces

Jak celý proces probíhá?

​Náhradní mateřství není jednoduchý ani rychlý proces, ale na jeho konci je pár, kterému se navždy změní život a kterému se splní sen o úplné rodině – a to jen díky vám.

1. Ozvěte se nám

​Jste rozhodnutá nabídnout svoji pomoc nebo se jen chcete dozvědět víc? Objednejte se na konzultaci nebo napište přímo naší koordinátorce, která vám odpoví na všechny vaše otázky.

2. Vaše kontaktní údaje předáme neplodnému páru

S párem se sejdete a pokud zjistíte, že si vzájemně vyhovujete a chtěli byste do toho jít společně, může celý proces začít.

3. Poskytneme vám maximální podporu

Víme, o jak náročný proces se jedná, proto vám po celou dobu bude k dispozici naše koordinátorka, na kterou se můžete obracet se všemi svými dotazy i přáními. Všechno bude ošetřeno také po právní stránce.

ikona.png

 
1. Potřebná vyšetření

Nejprve potřebujeme zjistit, zda jste zcela zdravá a zda je vaše tělo připravené k odnošení miminka. Proto vám provedeme řadu vyšetření, která se nijak neliší od běžného vyšetření u gynekologa nebo praktického lékaře a která nám řeknou více o vašem zdraví.

Pokud všechny výsledky vyjdou dobře, můžeme přistoupit k umělému oplodnění.

2. Odebrání pohlavních buněk biologickým rodičům

Poté přicházejí na řadu budoucí biologičtí rodiče. Spermie muže z neplodného páru jsou použity k oplodnění vajíček ženy z neplodného páru. Může se stát, že žena nemá vajíčka vhodná k oplodnění, v takovém případě je možné využít vajíčka anonymní dárkyně. Touto dárkyní nikdy nejste vy jako náhradní matka, dárcovství vajíček je totiž ze zákona anonymní. Dítě, které neplodnému páru porodíte, tedy nebude pocházet z vašeho vajíčka a nebude s Vámi geneticky příbuzné.

3. Transfer Embrya

Embryo páru je vám následně pomocí tenké kanyly vloženo do dělohy. Zákrok je prováděn ambulantně, je podobný běžnému gynekologickému vyšetření a v naprosté většině případů je bezbolestný. Vkládáme vždy jen jedno embryo, abychom předešli vzniku vícečetného těhotenství, které by mohlo být pro Vás i pro děťátka rizikové.

4. Otěhotnění a uznání otcovství

Poté co otěhotníte, podstoupíte odběr krve k prokázání otcovství biologického otce ze žadatelského páru. Následně bude proveden zápis o otcovství na matričním úřadu. Tento zápis slouží při pozdější komunikaci s personálem porodnice a je podkladem k vystavení rodného listu dítěte. Všechny potřebné úkony Vám vždy předem vysvětlíme a domluvíme schůzky na příslušných úřadech.

5. Narození miminka a jeho osvojení biologickými rodiči

Když se miminko narodí, dostává se ihned do péče žadatelského páru. Z pohledu práva jste však stále matkou vy. O osvojení dítěte musí rozhodnout soud a musí k němu dát souhlas oba právní rodiče, tedy biologický otec a vy. Souhlas s osvojením dítěte manželkou biologického otce podáte u příslušného soudu po ukončení šestinedělí, schůzku Vám předem domluvíme a budeme s Vámi v kontaktu až do úplného dokončení procesu, nemusíte tedy mít z ničeho obavu.

 

Co mě čeká, pokud se stanu náhradní matkou?

 

 

Náhradní mateřství je v České republice altruistický počin. Náhradní matka nedostává odměnu, má však právo na kompenzaci ušlé mzdy, léčby, cestovních nákladů a položek, jako je kvalitní strava nebo třeba cvičení pro těhotné.

Výše celkové finanční kompenzace je vždy na dohodě mezi vámi a náhradní matkou, případně na doporučení právní kanceláře.

 

Další významnou položkou jsou veškeré lékařské úkony spojené s asistovanou reprodukcí, tedy vstupní vyšetření reprodukčního páru i náhradní matky, příprava a vyšetření embryí vhodných k přenosu do dělohy náhradní matky a pečlivá příprava náhradní matky. Konečná cena je tedy velmi individuální, je však možné říct, že celkové náklady na náhradní mateřství mohou vyjít na několik set tisíc korun.

Je náhradní mateřství placené?

bottom of page